3A Talks:  Korjaamisen  estetiikka

Tiistaina 12.11.2024  klo 18–19:40 

Designmuseon FIX-näyttämöllä, 2. krs & online 

Suomeksi, osallistuminen museolipulla tai Museokortilla

Korjausrakentamisesta on tullut yhä merkittävämpi arkkitehtuurin osa-alue. Korjaushankkeet ovat täyttäneet arkkitehtuurijulkaisut ja -näyttelyt sekä putsanneet pöydän arvostetuimmista palkinnoista. Monet valmistuvat arkkitehdit haluavat erikoistua uuden rakentamisen sijaan nimenomaisesti korjaamiseen ja rakennusperinnön vaalimiseen. 

Korjaamista ei siis nähdä enää vähempiarvoisena uusien kohteiden suunnitteluun. Korjaamista ja uudisrakentamista ei enää myöskään nähdä toisilleen vastakkaisena: käyttötarkoituksen muutokset ja rakennusten laajentamiset muuttavat käsitystä uuden ja olemassa olevan välillä. On syntynyt uudenlainen korjaamisen estetiikka.  

Archinfon 12.11.2024 klo 18–19:40 järjestämä 3A Talks sukeltaa  korjaamisen  kysymyksiin nykyarkkitehtuurissa. Mistä uudessa  korjaamisen  estetiikassa on kyse? Mitä rakennusten huolto, hoiva ja ylläpito vaatii suunnittelijoilta? Miten korjausrakentamisessa käsitellään aikaisempia ratkaisuja, kulumista, patinaa ja ymmärretään paikoin myös epätäydellisyyttä?  

Keskustelemassa Kaisa Karvinen, Sanna Lehtinen ja Liisa Ryynänen. Keskustelua moderoi  Aleksi Lohtaja. Tervetuloa mukaan kuuntelemaan ja keskustelemaan!  

Osallistuminen 

Osallistuminen paikan päällä pääsylipun hinnalla. Tapahtuman kieli on suomi. Ei ennakkoilmoittautumista, paikat täyttyvät saapumisjärjestyksessä. Tapahtumaan mahtuu max. 50 henkilöä


Tilaisuutta voi seurata myös etänä Zoomissa, ja etänä seuraaminen on maksutonta. Etäosallistumiseen on ennakkoilmoittautuminen, ja Zoom-linkki lähetetään ilmoittautuneille sähköpostitse ennen tapahtumaa. Ilmoittaudu online-osallistujaksi mukaan tällä lomakkeella.

Ilmoittautuminen Zoom-osallistujaksi

Etunimi

Sukunimi

Sähköpostiosoite

Tilaan Arkkitehtuuri- ja designmuseon uutiskirjeen yllä antamaani osoitteeseen