Ilmoittautumislomake

Simpukan vapaaehtoisten koulutuspäivään

ajankohta: lauantai 24.10.2026 klo 10.30-15.00 

paikka: Tampere, Simpukan toimisto
(Tampellan Esplanadi 8 B LH 35)

Tule mukaan pysähtymään oman kokemuksen äärelle ja hakemaan inspiraatiota vapaaehtoistyöhön!

Päivän aikana päästään tarinateatterin menetelmien avulla oman kokemuksen ja siihen liittyvien tunteiden äärelle. Työpajassa tutkitaan, miten omaa kokemusta ja tahattoman lapsettomuuden herättämiä tunteita voi käsitellä turvallisesti ja luovasti. Tarjolla on uusia ideoita ja välineitä omaan vapaaehtoistoimintaan. Ohjaajana toimii tarinateatteriohjaaja ja ryhmätyömenetelmien ammattilainen Sanja Riihimäki.

Työpajan jälkeen jatkamme kahvikupin äärellä vertaistoimijan hyvinvoinnin parissa. Laura Jämsen johdattaa meidät pohtimaan, miten omasta hyvinvoinnista voi pitää huolta vapaaehtoistoiminnassa ja millaiset asiat tukevat jaksamista vapaaehtoisena. Hän esittelee opinnäytetyönsä Vertaistoimijan hyvinvointi – kokonaisvaltaisen työhyvinvointimallin hyödyntäminen vertaistukitoiminnassa keskeisiä oivalluksia ja tarjoaa ajatuksia, joita voi soveltaa omaan vapaaehtoistoimintaan.

Simpukan vapaaehtoisten päivä on tarkoitettu kaikille Simpukan vapaaehtoistehtävissä toimiville.

Päivän ohjelma:
10.30–11.45 Brunssi rennosti jutellen ja tutustuen
11.45–13.45 Toiminnallinen hetki vapaaehtoisille tarinateatterimenetelmin, Sanja Riihimäki

13.45–14.30 Vertaistoimijan hyvinvointi - Kokonaisvaltaisen työhyvinvointimallin hyödyntäminen vertaistukitoiminnassa, Laura Jämsen

14.30–15.00 Päivän koonti ja lopetus

Lisätiedot:
Anniina Valkonen, anniina.valkonen(at)simpukkary.fi, 040 5325 390

Nimi

Puhelinnumero

Sähköpostiosoite

Kotikaupunki

Missä Simpukan vapaaehtoistehtävässä toimit?

esim. vertaisryhmän vertaistoimija, chat-vertainen, Facebook-ryhmän moderaattori, SimpukkaParit-vertaisohjaaja, Simpukka-lehden toimituskunnan jäsen tai Simpukan hallituksen jäsen

Erityisruokavaliot ja allergiat

Onko sinulla erityisruokavalioita tai ruoka-aineallergioita, jotka meidän tulisi ottaa huomioon koulutuspäivän tarjoiluissa?

Mitä toiveita sinulla on päivän suhteen?

Kiitos ilmoittautumisesta! Ilmoittautuminen on sitova, olethan yhteydessä, jos joudut perumaan ilmoittautumisen.

Noudatamme tilaisuudessa Simpukka ry:n turvallisemman tilan periaatteita.

Paina vielä LÄHETÄ VASTAUKSET-painiketta.

0%